Aktualności


Pendrive – co należy wiedzieć, aby nie dać się oszukać

13.11.2018

Pendrive to doskonały nośnik pamięci – jest poręczny (nie większy niż klasyczny brelok do kluczy), pojemny i dużo wytrzymalszy niż zwykły dysk twardy. Niestety, w dzisiejszych czasach, prócz markowego sprzętu, na rynku dostępnych jest też sporo produktów niewiadomego pochodzenia, tzw. podróbek i fałszywek.

Kupując pendrive z nieznanego źródła, w rzadkich przypadkach możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, lecz wówczas istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo na to, iż je stracimy. Wiele pamięci przenośnych (typu pendrive) jest produkowana przez firmy, które chcą naciągnąć klienta, „wciskając” mu zupełnie inny towar niż ten, za jaki zapłacił. Jak więc uchronić się przed zakupem „podrobionego pendrive’a”?

Aby odpowiedzieć na to trudne pytanie, należy przede wszystkim wiedzieć, czym tak naprawdę jest „podrobiony pendrive”. W skrócie można określić go jako urządzenie, posiadające zupełnie inne parametry, niż te, zadeklarowane przez producenta lub sprzedawcę. Podstawową właściwością, jaka ulega zafałszowaniu, jest pojemność. W ten sposób pendrive, który ma na swojej obudowie nadruk, mówiący o pojemności 32GB, może w rzeczywistości mieć zaledwie np. 64 MB pamięci. Innymi parametrami ulegającymi fałszerstwu są prędkości przesyłania danych pomiędzy pendrive’em, a dowolnym urządzeniem. W jaki sposób uniknąć zakupu pamięci przenośnej, jaka została przekłamana i nie dać się oszukać?

Metod na to jest przynajmniej klika, poniżej postaram się przybliżyć większość z nich.

  1. Nie ma super okazji – jeśli wierzysz, że kupisz pendrive’a wyposażonego w 128 GB pamięci w cenie tych, które mają zaledwie 32 GB (lub mniej), to się grubo mylisz. Takie okazje na rynku praktycznie nie występują, więc jeżeli już z niej skorzystaliśmy, to możemy być w 90% pewni, iż pendrive będzie w ten, czy też inny sposób – niezgodny z towarem, jaki zamawialiśmy.
  2. Kupujmy tylko od sprawdzonych dostawców.
  3. Starajmy się kupić pendrive’a markowych producentów – unikajmy urządzeń typu „no name”, które są wątpliwej jakości. Przed zakupem prześledźmy fora internetowe lub profesjonalne portale recenzenckie – tak, aby upatrzyć sobie konkretny model i typ pamięci. W tym przypadku bardzo prawdziwe może okazać się powiedzenie „kto kupuje tanio, kupuje dwa razy”.

Na tym można by zakończyć poradnik dotyczący zakupu pendrive’a, gdyby nie fakt, iż większość osób nie jest w stanie stwierdzić, czy pendrive jest sfałszowany – nawet po jego zakupie. Jeśli już więc kupiliśmy trefny towar, bądź podejrzewamy, iż może on nie spełniać zadeklarowanych parametrów – to jak udowodnić sprzedawcy, że próbuje nas świadomie (albo i nie) oszukać? W skrócie – jak sprawdzić, czy nasz pendrive zgadza się z tym, co zamawialiśmy?

Najlepszą i najpewniejszą metodą, aby sprawdzić faktyczną pojemność pendrive’a – jest przeskanowanie go programem H2testw. Większość oszukanych urządzeń, pomimo, iż pokazuje w systemie ilość pamięci, np. 32 GB – w rzeczywistości posiada jej dużo mniej, np. 64 MB. W tym wypadku, jeżeli na sfałszowany pendrive wgramy więcej danych niż 64 MB – zacznie on działać niepoprawnie, wyświetlać błędy i tracić przesłane dane. Dlatego (nawet jeśli dręczy nas najmniejsza niepewność) skanowanie programem H2testw okazuje się niezbędne.

 

Skontaktuj się z nami


Adres siedziby

Norwel Sp. z o.o.
Ul. Świętojańska 47/2
81-391 Gdynia

Adres magazynu

Norwel Sp. z o.o.
Less Mess Storage
ul. Sobieskiego 115
84-230 Rumia (Trójmiasto)

+48 58 585 97 97
+48 58 585 97 97
info@norwel.pl

    Bądź na bieżąco! Facebook Instagram YouTube Google Plus